^ Į viršų

Panevėžio „Minties“ gimnazija

Čia tavo mintys taps idėjomis bei atradimais.

Projektinė veikla

Mobilioji mokslinė laboratorija (MoMoLab) gimnazijoje

jaunieji tyrejaiVasario 23-24 dienomis mūsų gimnaziją aplankė didžiulė moderni laboratorija ant ratų. Šis vizitas – projekto „Mokinių Jaunųjų tyrėjų atskleidimo ir ugdymo sistemos sukūrimas“ antrasis etapas. „MoMoLab“ vizito tikslas sudaryti sąlygas mokiniams atskleisti savo gebėjimus tyrinėti aplinką ir gamtą moksliniais metodais, kurti ir ieškoti naujų technologinių sprendimų. Tai dviejų dienų trukmės programa, kurios metu gimnazistai kartu su mokslininkais patys atliko mokslinius tyrimus, klausėsi paskaitų apie naujausius mokslinius atradimus, pamatė mokslinių eksperimentų demonstracijas.

20 gimnazistų dirbo keturiose darbo grupėse (biologijos, chemijos, fizikos ir robotikos). Jiems padėjo mokslininkai: Dr. Remigijus Vasiliauskas, doktorantai Antanas Strakšys, Lina Pūkaitė, Milda Levanaitė. Mobiliai laboratorijai vadovavo jaunasis projekto metodininkas Lukas Birštonas.

Didžioji dalis mokinių pasirinko cheminius tyrimus. Gimnazistai norėjo ištirti, kodėl kai kurie maisto produktai spalvoti, nustatyti pieno, kiaušinių cheminę sudėtį. Kitus sužavėjo nuostabus kvapų pasaulis, todėl mokiniai patys sintetino įvairius esterius, kurių gausu maisto produktuose, vaisvandeniuose, kvepaluose. Dar kitiems rūpėjo įvairiais būdais pagaminti deguonį, naudojant anglies dioksidą, per parą užauginti prieskonines žoleles. Gimnazistai išbandė riebalų tirpumą įvairiuose tirpikliuose, vykdė jų „muilinimo“ reakciją, stebėjo liuminescencinius reiškinius cheminėse medžiagose.

Biologų grupė domėjosi tiesių ir banguotų plaukų chemine struktūra, jų pakeitimo būdais, tyrė mikroorganizmų vystymąsi įvairiose terpėse, domėjosi, kuriose kūno vietose „gyvena“ daugiausia bakterijų.

Jaunieji fizikai tyrė, kaip šiluminė varža priklauso nuo medžiagos rūšies, storio, aktyvumo, kaip galima, keičiant medžiagos rūšį, storį išmatuoti šilumos sulaikymą medžiagoje, izoliuoto kūno temperatūrą. Kai kuriems mokiniams pavyko, kuriat grandinę iš bulvių ir citrinų išgauti elektros srovę ir pakrauti telefoną.

Keturi gimnazistai išbandė save robotikos srityje, demonstravo savo sukonstruotus robotus, kurie geba pakelti daiktą, reaguoti į garsus, judėti atgal, pajutus kliūtį, į ją neatsitrenkti, apsisukti ir sustoti.

Atlikus tyrimus, eksperimentus, jie buvo pristatyti kitiems gimnazistams, mokytojams. Mokiniai pasidalijo savo įspūdžiais, išsakė lūkesčius. Jie toliau ruoš savo darbų ataskaitas ir išsiųs savo konsultantams.

Ši mokslinė laboratorija sudomino visus, o dalyviai įgijo daugiau teorinių žinių ir praktinės patirties, įdomiai praleido laiką. Visi MoMoLab dirbę mokiniai galės bet kada apslankyti laboratorijoje Vilniuje.

Išlydėdami mobiliąją laboratoriją, mokiniai ir mokytojai dėkojo projekto organizatoriams už suteiktas galimybes „pabūti“ jaunaisiais mokslininkais. Tikimės ir toliau būti jaunaisiais tyrėjais, pasinaudoti galimybe sužinoti, atrasti, eksperimentuoti ir kurti.
Projekto „Jaunasis tyrėjas“ dalyviai:

 • Rūta Muškietaitė, Ib
 • Marta Rulytė, Ib
 • Darija Krištaponytė, IIc
 • Rokas Kaušakys, IIc
 • Asta Novoruckytė, IIc
 • Dominykas Oficerovas, IIc
 • Rugilė Kvedaraitė, IIc
 • Gintarė Babaitytė, IId
 • Gintarė Ivanauskaitė, IId
 • Gerda Jankauskaitė, IId
 • Iveta Gelžinytė, IId
 • Leta Remeikytė, IId
 • Lukas Levendrauskas, IId
 • Kasparas Rašimas, IId
 • Alanas Žardeckas, IId
 • Kazimieras Vaitkevičius, IIIb
 • Dominykas Kraujalis, IIIe
 • Dominykas Kuncevičius, IIIe
 • Adomas Navardauskas, IIIe
 • Modestas Žukauskas, IIIe
 • Mantas Prikotskis, IIIe

„Mokslininkas – ne profesija, o gyvenimo būdas“.

Informaciją pateikė chemijos mokytoja Regina Vezbergienė

Straipsnių peržiūrėjimai
1631748