^ Į viršų

Panevėžio „Minties“ gimnazija

Čia tavo mintys taps idėjomis bei atradimais.

Geriau vieną kartą pamatyti...

eu1Gruodžio 11 d. III a, III b, III c, III d ir III f klasių mokiniai kartu su chemijos mokytoja R.Vezbergiene ir biologijos mokytoja J.Skrebiene, vyko į Vilnių pagilinti gamtos mokslų.

Pirmiausia sostinėje aplankėme Lietuvos edukologijos universitetą. Jame mus pasitiko doktorantė A.Navickaitė. Čia išklausėme dvi paskaitas. Pirmoji vyko oranžerijoje, kur botanikė T. Jokšienė pasakojo apie čia augančius augalus, kurių šiame botanikos sode yra apie 800 įvairių rūšių, atvežtų iš Europos, Azijos, Amerikos ir Australijos žemynų. Sode auga nuo paprastųjų miško kaktusų, citrinų, oleandrų iki kakavmedžių, bananmedžių, palmių... Sode ištisus metus palaikoma šilta temperatūra, kad augalams, nepratusiems prie mūsų žiemiško klimato, būtų šilčiau gyventi. Oranžerijoje dauguma augalų yra nuodingi. Tačiau jie kenksmingi tik juos suvalgius ar jų sultims patekus ant odos, į akis. Botanikė pasakojo ir aprodė visą sodą, atsakinėjo į gimnazistams rūpimus klausimus. Ši paskaita mokinius sužavėjo. O ypač jiems patiko kelių metrų aukščio, lubas siekiantis didžialapis bananmedis.

Antrąją paskaitą vedė habil. dr. prof. J.R. Stonis, kuris mus supažindino su Jukatano pusiasalio augalija, gyvūnija, gyventojais. Profesorius kartu su savo kolegomis šiame pusiasalyje vykdo ekspedicijas ir tikisi surasti naujų, dar niekam neatrastų vabzdžių ir kitų vabalų rūšių. Jukatanas tai - Centrinės Amerikos pusiasalis, skiriantis Meksikos įlanką nuo Karibų jūros. Jo klimatas  visus metus šiltas, ištisus metus žydi įvairių rūšių gėlės ir kiti augalai, gyvena net 39 driežų rūšys, 71 gyvatės rūšis, iš kurių 12 nuodingų ir daug kitų. Jukanto pusiasalyje gyvena indėnų tauta – majai. Profesorius papasakojo apie įvairius nutikimus su šiais žmonėmis. Būtent ši tauta išlaikė savo senas tradicijas ir iki šiol pagautus gyvūnus jie kankina ir aukoja dievams. Tai neatskiriama majų religinių ritualų dalis, jie tiki, kad šios apeigos apsaugo juos nuo sausrų, uraganų ir kitokių nelaimių, o taip elgdamiesi jie parodo paklusnumą dievams. Profesorius paskaitos pabaigoje specialiu švilpuku pademonstravo majų labai garbinamų gyvūnų – jaguarų šnypštimą. Gimnazistams buvo proga apsilankyti ir universiteto mokslinėje biosistematikos laboratorijoje, kur mokiniai galėjo pamatyti įvairių vabzdžių rūšių.

Aplankę Lietuvos edukologijos universitetą, gimnazistai dar užsuko į planetariumą, kur stebėjo dangaus kūnus ir klausėsi paskaitos apie jų susidarymą, sandarą, dydį ir savybes. Mokiniai spėjo pasigėrėti ir kalėdiniu Vilniumi, eglute ir šalia jos vykstančia muge.

Trečiokų vardu dėkoju mus lydėjusioms mokytojoms už turiningą ekskursiją, praplėtusią mūsų akiratį. Juk geriau vieną kartą pamatyti, negu dešimt kartų išgirsti!

Karolina Mikoliūnaitė, IIIf klasė

Straipsnių peržiūrėjimai
1693649