^ Į viršų

Panevėžio „Minties“ gimnazija

Čia tavo mintys taps idėjomis bei atradimais.

Išgirsk Žemės šauksmą

Vis dažniau girdime apie įvairiose pasaulio vietose vykstančius klimato kaitos padarinius – tropines audras, viesulus, liūtis, džiūstančias upes, gaisrus, karščio bangas ir t.t. Tuomet visi pagalvojame, kad gal tai Žemės pagalbos šauksmas? Šios pastaruoju metu dažnai girdimos nelinksmos klimato kaitos naujienos mums padiktavo geografijos ir technologijų pamokos temą rugsėjį vykstančio respublikinio mokslo festivalio „ERDVĖLAIVIS ŽEMĖ“ metu. Nusprendėme ne tik dalyvauti festivalio organizatorių suplanuotuose renginiuose, bet ir patys organizuoti pamoką-išvyką į Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamentą tema „Išgirsk Žemės šauksmą“. Departamento vadovų, priimti mūsų mokinių grupę į svečius, ilgai kalbinti nereikėjo. Tiesą sakant, minėto departamento direktoriaus pavaduotoja Angelė Plančiūnaitė ne kartą yra tapusi tokių mūsų pamokų departamente mokytoja ir ekskursijos vadove.

Šį kartą mūsų gimnazistų grupę priėmė departamento vyresnioji specialistė Kristina Horban. Ji supažindino mokinius su departamento veikla mieste ir visame Panevėžio regione, papasakojo apie atliekamus tyrimus bei atmosferos ir visos geografinės aplinkos taršos šaltinius, paaiškino apie bausmes, kurių sulaukia kai kurios įmonės ar pavieniai gyventojai. Mokiniai buvo pakviesti aktyviai dalyvauti ne tik pavasarinėje akcijoje „Darom“, bet ir kasdien rūšiuojant šiukšles šeimoje, mokykloje.

Šiame susitikime su aplinkosaugos departamento specialistais dalyvavo vyresniųjų klasių mokiniai, kurie jau labai rimtai galvoja ir apie savo būsimą profesiją. Čia jie sužinojo, kad norint sieti savo karjerą su aplinkosauga, labai reikalingos matematikos žinios , o ypač praverčia gamtos mokslai: chemija, fizika, biologija. Mūsų gimnazistų grupė domėjosi moderniomis departamento laboratorijomis, jose atliekamais tyrimais.

Norėtųsi, kad Žemės pagalbos šauksmą išgirstų visas pasaulis - nuo didmiesčio lūšnyne gyvenančio paprasto žmogaus iki sumanaus verslininko ar galingos valstybės vadovo. Tačiau svarbiausia pradėti aktyviau tvarkytis savo kieme. Aplinkosaugos ir darnaus vystymosi idėjos nėra svetimos mūsų gimnazijoje. Grupė mokytojų su savo mokiniais dalyvauja respublikiniame projekte „Darni mokykla“, gimnazijoje įkurta Aleksandro Stulginskio universiteto klasė, mokiniai, vadovaujami gamtos mokslų mokytojų, įvairiais metodais tyrinėja atmosferos užterštumą. Technologijų mokytojai mokinius skatina   seniems ir  nebereikalingiems daiktams suteikti antrąjį gyvenimą. Rengiamos tokių darbų parodos, mokiniai mokomi gaminti dovanėles Kalėdoms, Kaziuko mugėms ar padovanoti svečiams, šeimos nariams, draugams įvairiomis progomis.

Pastebime, kad platėja ir ilgėja mieste dviračių takai, vis daugiau gyventojų iš automobilių persėda ant dviračių, nedrąsiai, mažais žingsneliais gražėja namų kiemai, daugėja žmonių savo šiukšles nešančių prie atskirų konteinerių. Visa tai rodo, kad po truputį tvarkomės. Vilties, kad girdime, yra.

                 Rimalda Vitkevičienė, geografijos mokytoja

Straipsnių peržiūrėjimai
1482031